News
11
Oct

The Tall Ships Races

W sierpniu 2017r. zlot żaglowców The Tall Ships' Races po raz 8 w historii zawita do polskiego portu. Tym razem będzie to Szczecin, który ponownie podjął się organizacji finału tej unikatowej imprezy morskiej. Na cztery dni, począwszy od 5 sierpnia, stanie się centrum całego żeglarskiego świata, wypełniając się tłumem załogi, gości i turystów. Całość uświetni występ Andrea Bocelli – ikony światowej sceny muzycznej. Na czym zatem polega przedsięwzięcie, którego finał tak okazale obchodzić będziemy w tym pięknym porcie?

 

 Uważa się, że historia tego wydarzenia rozpoczęła się nieoficjalnie jeszcze przed II wojną światową, kiedy to w 1938 roku odbyło się w Sztokholmie spotkanie ok. 20 żaglowców. Jednakże pierwsze uznawane powszechnie regaty The Tall Ships' Races miały miejsce w 1956 roku. Ich trasa przebiegała między angielskim Torbay, a stolicą Portugalii. Wywołane nimi zainteresowanie doprowadziło do utworzenia istniejącego do dziś stowarzyszenia The Sail Training Association (obecnie pod nazwą Tall Ships Adventures), zajmującego się wspieraniem wychowania morskiego młodych ludzi. Nic więc dziwnego, że załoga statków startujących w regatach musi dziś składać się co najmniej w połowie z osób w wieku od 15 do 25 lat. Choć od 2002 roku organizację imprezy przejął inny podmiot, to idea pozostała niezmieniona.

Polska reprezentacja debiutowała w The Tall Ship's Races w 1972 roku do pokładzie statku Dar Pomorza. Od tamtej pory niejednokrotnie można było spotkać polską załogę podczas regat, a nawet wielokrotnie stawała ona na podium. Szczególna była obecność Polski podczas regat transatlantyckich w 1984 roku. Pływający pod polską banderą SY Zawisza Czarny uratował 8 członków załogi żaglowca Marques, który uległ katastrofie po wyjściu z Bermudów. W sumie przeżyło jedynie 9 osób z pokładu tego statku.

Pierwszy rejs przez Atlantyk prowadził z brytyjskiego Plymouth, przez Lizbonę, na Bermudy. Takie wyprawy często organizowano w ramach upamiętnienia ważnego wydarzenia. Na przestrzeni lat towarzyszyły one np. 200 rocznicy uchwalenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych (1976 r.), a także 500 rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba (1992 r.). Również chcąc uczcić nowe tysiąclecie zorganizowano regaty transatlantyckie, które nosiły nazwę „Tall Ships 2000”. W roku 2017 zaś odbędą się Rendez-Vous 2017 – regaty zaplanowane z okazji 150 rocznicy podpisania Konfederacji Kanady. Wyruszą one z rodzinnego miasta Vasco da Gammy – Sines i pożeglują kolejno na Bermudy, do Bostonu i portów kanadyjskich, aby na koniec dotrzeć do miasta Quebec. Pokazuje to kolejny aspekt misji, którą podjęli organizatorzy The Tall Ships' Races. Jest nią wspieranie przyjaźni między narodami i ich wzajemnych relacji.

W ramach zacieśniania ponadnarodowych więzów w 1972 roku wprowadzono do programu regat dodatkowy etap pod nazwą Cruise in Company. Na tym odcinku statki nie rywalizują ze sobą, ale płyną wspólnie do obranego celu. Co więcej, istnieje możliwość częściowej wymiany załogi między żaglowcami. Daje to okazję do działania w międzynarodowym zespole i poszerzenia własnych horyzontów. Podczas najbliższych regat The Tall Ships' Races Cruise in Company będzie miało miejsce od 16 do 20 lipca, na trasie pomiędzy Kotka (Finlandia), a Turku (Finlandia). Do portu w Kotka statki, w tym najstarszy żaglowiec pływający pod polską banderą - STS Kapitan Borchardt, dopłyną w pierwszym etapie wyścigów, rozpoczynającym się w Halmstad w Szwecji. Natomiast w porcie Turku rozpocznie się drugi etap wyścigów, zmierzający do litewskiej Kłajpedy. Znajduje się tam największy port na Litwie. Uczestnicy spędzą w nim 4 dni i 1 sierpnia wypłyną w kolejny wyścig, aby ostatecznie dotrzeć na wspominany już finał w Szczecinie.

Szczecin gościł ich już dwukrotnie: w 2007 i 2013 roku. Za każdym razem okazywało się to ogromnym sukcesem. W 2013 roku finał odwiedziło przeszło 2 mln gości, a 15 mln obserwowało to wydarzenie online. W cały regatach udział wzięło 6000 uczestników z 35 krajów, a do ich obsługi zaangażowano setkę wolontariuszy. Jakim zainteresowaniem będzie cieszyć się tegoroczny finał? Okaże się w sierpniu, a Ty możesz zobaczyć to na własne oczy i doświadczyć na własnej skórze. The Tall Ships' Races pozostają otwarte na chętnych chcących zmierzyć się z falami Bałtyku na pokładzie jednego z uczestniczących w nich żaglowców, np. na pokładzie STS Kapitan Borchardt.