Aktualności
11
lis

Uwaga, uwaga! Konkurs literacki "100 lat Polski na morzu w literaturze K.O.Borchardta"

Zapraszamy młodych miłośników morza, historii, literatury i kultury morskiej.

 

Czytaj więcej
15
maj

"...Jak to dobrze, że znowu żyje Twoje imię na oceanach..."

20 maja to kolejna rocznica śmierci Karola Olgierda Borchardta, wybitnego pisarza, pedagoga, "Kapitana własnej duszy", który do dzisiaj jest wzorem postawy etycznej i patriotyzmu, człowieka honoru i wielkiej uczciwości. Autora wspaniałych książek o morzu, ludziach morza i początkach Polski aspirującej do miana "kraju morskiego".

Czytaj więcej
10
maj

Rolling to Stavanger

Rolling to Stavanger  - "Navigare necesse est...", wszak żyjemy na Błękitnej Planecie!

Czytaj więcej
08
maj

The Tall Ships Races 2018 !

Regaty The Tall Ships Races 2018 tuż, tuż! STS Kapitan Borchardt popłynie w 2 etapach tegorocznych regat. Pożeglujemy z duńskiego Esbjerg do Stavanger w Norwegii, a następnie ze Stavanger do Harlingen w Holandii.

Czytaj więcej
05
maj

20 lat Chrześcijańskiej Szkoły Pod Żaglami - jubileuszowy rejs na pokładzie Kapitana Borchardta.

20 lat temu Chrześcijańska Szkoła Pod Żaglami popłynęła w rejs dookoła Ameryki Południowej.

Czytaj więcej
25
maj

Jednostki miar w żeglarstwie

Dziś nawigacja na żaglowcu jest duża prostsza niż w czasach Krzysztofa Kolumba. Dzieje się tak za sprawą specjalistycznych urządzeń mierniczych i określających lokalizację GPS, które z dużą dokładnością podają wszelkie niezbędne w żegludze dane. Żeby jednak móc z nich skorzystać, należy zapoznać się z pojęciami i miarami stosowanymi w żeglarstwie. Jak się okazuje, często różnią się one od tych, które znamy z życia codziennego.

Czytaj więcej
15
maj

Bitwa na Zalewie Wiślanym

W XV wieku, gdy między Państwem Zakonu Krzyżackiego a Koroną Królestwa Polskiego toczyła się Wojna Trzynastoletnia, Zalew Wiślany nosił nazwę Zatoki Świeżej. Oddzielony od morza mierzeją, stanowił stosunkowo słodki zbiornik wodny. Temu właśnie zawdzięczał ową „świeżość” w nazwie. To na nim rozegrała się jedna z najważniejszych bitew morskich w historii polskiej floty. Zwycięstwo to miało istotny wpływ na zakończenie wojny z krzyżakami.

 

Czytaj więcej
08
lut

Jeszcze zima, ptaki chudną...

Jeszcze zima, ptaki chudną..... - to słowa z pięknej piosenki Agnieszki Osieckiej. Za oknami mesy zima - mróz, śnieg i lód, który zatrzymał nas chwilowo w gościnnym Świnoujściu. Zalew Szczeciński też pokryty krą zatem czekamy na lepsze warunki, aby przypłynąć do Szczecina. Jednak nie jest to dla nas czas stracony, trwają prace konserwacyjno - remontowe, statek dochodzi do formy, pięknieje.

Czytaj więcej
28
gru

Wyspy Alandzkie – prowincja 6757 wysp

Żeglując po północnych wodach Bałtyku, tam gdzie morze przechodzi w Zatokę Botnicką, mija się nietypowy archipelag, na który składają się Wyspy Alandzkie. Będzie można je podziwiać z pokładu żaglowca STS Kapitan Borchardt podczas regat The Tall Ships Races. Sposobność taka pojawi się na etapie prowadzącym z finlandzkiej miejscowości Turku do Kłajpedy na Litwie. Warto więc poznać bliżej te interesujące skupisko 6757 wysp.

Czytaj więcej
09
gru

Trasa regat The Tall Ships Races

Rozpoczynające się z końcem czerwca 2017 roku regaty The Tall Ships Races to jedno z największych wydarzeń żeglarskiego świata. Międzynarodowa integracja, zdrowa rywalizacja i świetna zabawa to podstawowe aspekty każdej edycji regat. Ale w The Tall Ships Races ważne są także ciekawe miejsca, do których zawijają załogi. Zatem przeszło miesięczny okres trwania tego wielkiego święta, to godziny spędzone nie tylko na pokładzie statku, lecz także na suchym lądzie – w portach, będących gospodarzami przedsięwzięcia. To też idealna okazja, aby poznać inne zwyczaje i kultury, a także wymienić się żeglarskimi doświadczeniami.

Czytaj więcej
25
lis

Kanał Kiloński – okno na świat

Szukanie prostszych i krótszych rozwiązań leży w naturze człowieka i jest istotnym czynnikiem pobudzającym rozwój. Dlaczego człowiek imieniem Krzysztof Kolumb zdecydował się na rejs dookoła kuli ziemskiej i tym sposobem odkrył Amerykę? Chciał znaleźć krótszą drogę do Indii. Nic zatem dziwnego, że szukano także sposobu, aby skrócić statkom drogę prowadzącą z Bałtyku do Morza Północnego.

Czytaj więcej
16
lis

Liga Hanzeatycka - monopolista znad Bałtyku

Historia Europy zna różne przypadki zrzeszeń i konfederacji między różnymi krajami naszego kontynentu. Niektóre z nich utrzymywały się dłużej, inne upadały równie prędko jak powstały. Wielu z nich przyświecała idea cesarstwa, płynąca z imperialistycznych skłonności większych państw. Jest wśród nich jednak szczególna organizacja, która przez kilka długich wieków triumfowała na Bałtyku pod kątem ekonomicznym, gospodarczym, a nawet politycznym – jest nią Liga Hanzeatycka, zwana po prostu Hanzą.

Czytaj więcej
20
paź

Sail training - młodzi na morzu

Kolejne pokolenia pedagogów, rodziców lub po prostu osób, którym nie jest obojętna przyszłość naszego społeczeństwa, zadają sobie pytanie: jakich narzędzi używać, aby jak najlepiej wychować młodych ludzi? Szukając odpowiedzi opracowano wiele różnych modeli oddziaływania na osobowość podopiecznych i kształtowania jej. Jednak część z nich poniosło z perspektywy czasu klęskę. Karol Olgierd Borchardt w swojej najsłynniejszej książce „Znaczy kapitan” pisał, że „(…) pochwała i nagana to dwa końce kija, który służy do tresury, a nie do wychowywania, i dlatego najlepiej w ogóle go nie używać.” Potrzeba zatem okoliczności, które będą wyrabiać w człowieku pozytywne postawy i uczyć odpowiedzialności, a zarazem nie pozbawią go umiejętności samodzielnej oceny rzeczywistości i pozwolą mu pozostać sobą. Takie warunki stwarza z pewnością pokład żaglowca.

Czytaj więcej
11
paź

The Tall Ships Races

W sierpniu 2017r. zlot żaglowców The Tall Ships' Races po raz 8 w historii zawita do polskiego portu. Tym razem będzie to Szczecin, który ponownie podjął się organizacji finału tej unikatowej imprezy morskiej. Na cztery dni, począwszy od 5 sierpnia, stanie się centrum całego żeglarskiego świata, wypełniając się tłumem załogi, gości i turystów. Całość uświetni występ Andrea Bocelli – ikony światowej sceny muzycznej. Na czym zatem polega przedsięwzięcie, którego finał tak okazale obchodzić będziemy w tym pięknym porcie?

 

Czytaj więcej
22
wrz

Sezon 2017 na Bałtyku!

Drodzy sympatycy czasu pod żaglami Borchardta,

Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje społeczne dotyczące tego gdzie i jak chcielibyście z nami pływać w przyszłym roku i zdecydowaliśmy się pójść za głosem większości – w sezonie 2017 będziemy żeglować z Wami po Bałtyku. Myślimy zawsze ciepło o wielkich wyprawach i planowaniu dalekich pasaży z ołówkiem nad mapą, lecz cóż zrobić jeśli w około słychać: „oh, wyskoczylibyśmy na Borchardta na weekend” lub „przypłyńcie wreszcie do nas, na polskie wybrzeże”.

Namówiliście nas, zostajemy! Chcemy w nadchodzącym sezonie cieszyć się z Wami żeglugą z Gdańska i Świnoujścia  na Bornholm, do Kopenhagi i w regatach z Finlandii do Szczecina. 

Niech będzie łatwo i szybko – pociągiem czy samochodem, raz dwa  jesteście na pokładzie i już stawiamy żagle!

Zaczynamy w kwietniu z pierwszym wiosennym słońcem i od dziś zapraszamy Was do rezerwowania terminów.

Załoga 

Czytaj więcej
02
wrz

Bornholm - wyspa pełna atrakcji

Pośrodku zachodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy wybrzeżem polskim i szwedzkim, ma miejsce niezwykle urokliwa wyspa, należąca do Danii.

Historia Burgunarholm, czyli w staronordyckim Bornholm, sięga daleko w przeszłość. Pierwsi mieszkańcy pojawili się na wyspie już 13 tysięcy lat temu. Do śladów prehistorycznej obecności człowieka na tych terenach należą nie tylko drobne narzędzia wydobywane przez archeologów, ale także ogromne menhiry: postawione pionowo głazy – traktowane jako miejsca kultu. Stawiano je również w celu upamiętnienia zmarłych lub ważnych wydarzeń z życia lokalnych plemion. W połowie pierwszego tysiąclecia Naszej Ery dotarło tam plemię zamieszkujące przedtem zachodnie tereny współczesnej Polski - Burgundowie. To od nich pochodziła pierwotna nazwa Burgunarholm, którą potem skrócono do prostszego Bornholm.

Czytaj więcej
05
sie

Goteborg przyciąga!

Göteborg przyciąga turystów!
Fanom architektury polecamy  m.in.: Kamienny Pomost Stenpiren, Ratusz XVII w., czy klasycystyczna Katedra. Zainteresowani nauką powinni odwiedzić centrum Uniwerseum, a także Sjofartsmuseum – muzeum morskie i oceanarium.  Żeglarze będą zachwyceni żaglowcem The Viking z 1902 roku - największym żaglowcem w Skandynawii, czekającym w porcie Lilla Bommen!  Zresztą morski charakter miasta widać nawet na parkingach – ten w centrum miasta jest na... zacumowanej przy brzegu i specjalnie do tego przeznaczonej barce.
Poza tym czekają też: muzeum sztuki współczesnej, ogrody botaniczne, czy park rozrywki  Liseberg.

Chcesz to zobaczyć? Płyń z nam na rejs od 04.09.2016 i przeżyj przygodę! 

Jak dojechać?  Linia Ryanair oferuje bezpośrednie połączenia Warszawa-Gotheborg już od 226 zł.
www.ryanair.pl 

Czytaj więcej
04
sie

Dlaczego Bornholm?

Dlaczego Bornholm we wrześniu?

Bo na wyspie każdy znajdzie coś dla siebie!
Chcesz zobaczyć średniowieczne zabytki? Wspaniałą przyrodę?
Może tropikalne motyle? Kościoły templariuszy? Dinozaury? 

Czytaj więcej
21
lip

Zmiana kursu! Wrzesień na Morzu Bałtyckim

W naszym kalendarzu nastąpiła niespodziewana zmiana kursu!

Wracamy do Polski wcześniej niż planowaliśmy! Już we wrześniu będziemy na Morzu Bałtyckim. 

Interesuje Cię czarter całego żaglowca? Zaplanuj trasę swoich marzeń! Możemy odwiedzić Gdańsk, Szczecin, Bornholm, Visby, Sasnitz, Rostock, Kilonię, i inne porty.  

Zadzwoń lub napisz do nas!
kapitanborchardt.pl/kontakt/
Czytaj więcej
13
cze

Warsztaty Quebec 2017

Podczas Dni Morza w Szczecinie gościliśmy na pokładzie STS Kapitan Borchardt młodych uczestników projektu Quebec 2017.

Warsztaty trwały od piątku do niedzieli. Młodzi żeglarze uczestniczyli w szkoleniach mających pomóc im w realizacji swojego marzenia, jakim jest udział w jednym z etapów transatlantyckich regat z portugalskiego Sines do kanadyjskiego miasta Quebec.

Dzięki warsztatom zorganizowanym na żaglowcu, uczestnicy mogli też poznać nasz żaglowiec, załogę i co najważniejsze...  uścisnąć dłoń Kapitana :)

Dziękujemy wszystkim przybyłym i mamy nadzieję, że spotkamy się na następnych warsztatach projektu Quebec 2017

Czytaj więcej
03
cze

STS Kapitan Borchardt na Dniach Morza w Szczecinie

Dni Morza Sail Szczecin to wielkie, żeglarskie święto, które każdego roku przyciąga tysiące turystów i żeglarzy z całego świata. W tym roku na festwial przypłynie ponad 30 jednostek z Polski, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Finlandii. 
W programie koncerty, zwiedzanie najpiękniejszych żaglowców i okrętów wojennych, aleja artystów - malarstwo, rzeźba i wyroby rękodzielnicze, pokaz sztucznych ogni!

Do zobaczenia na Wałach Chrobrego!
10-12 czerwca 2016

Czytaj więcej
31
maj

Oostende Voor Anker 2016

Za nami festiwal Oostende voor Anker 2016! Cztery dni pełne wrażeń w fantastycznej atmosferze! 

Codziennie wypływaliśmy w morze z naszymi gośćmi, stawialiśmy żagle i przy wietrze ok. 4B żeglowaliśmy po dość zafalowanym Morzu Północnym. Popołudniami STS Kapitan Borchardt był otwarty dla zwiedzających - nasz żaglowiec cieszył się ogromną popularnością! Cała załoga dbała o to by zwiedzający dowiedzieli się o statku i naszych rejsach możliwie najwięcej. Na pokładzie gościliśmy też zespół The Exmouth Shanty Men, występujący na festiwalu.

Zapraszamy na kolejne festiwale z STS Kapitan Borchardt!

Czytaj więcej
24
maj

Rejs na Bornholm!

Poznacie piękno Bornholmu z STS Kapitan Borchard!
Już za chwilę możecie tam z nami popłynąć! Czekają na nas piękne brzegi, urocze porciki i przystanie, romantyczne ruiny zamku Hammershus, warowne kościoły, stare wiatraki i wędzarnie oferujące pyszne złociste śledzie. I ten szwedzki brzeg widoczny gołym okiem z wysokiego brzegu przy starej latarni Hammeren.  To wszystko w zasięgu ręki!

Rejs na Bornholm - 15-19 czerwca - 825 zł -  http://kapitanborchardt.pl/rejsy/rejs-2672105

Zapraszamy na pokład!

Czytaj więcej
17
maj

Wilhelmshaven

Wilhelmshaven przyjęło nas bardzo serdecznie! STS Kapitan Borchardt budził duże zainteresowanie, a my chętnie przyjmowaliśmy gości na pokład i na rejsy w otwarte morze! 

Zagościliśmy również w lokalnych mediach - zobaczcie sami!  

Czytaj więcej
10
maj

Hamburg Havengeburtstag 2016

Kapitan Borchardt w międzynarodowym towarzystwie świętował 827 urodziny Hamburga!
Zobaczcie sami!

Czytaj więcej
29
kwi

W drodze do Hamburga!

Dziś pożegnaliśmy się ze Świnoujściem! Do zobaczenia w czerwcu!

Czytaj więcej
22
kwi

Rejs stażowy na wodach pływowych!

Chcesz zwiększyć swoje umiejętności? Do wyższego stopnia brakuje Ci godzin? A może chciałbyś sprawdzić się w trudnych warunkach?

Zapraszamy na rejs stażowy!

Czytaj więcej
07
kwi

Studencka Majówka!

Studencie! Studentko!

Nie masz planów na Majówkę? Weż znajomych i płyń z nami!

Czytaj więcej
25
mar

Wesołych Świąt Wielkiejnocy!

Wesołych Świąt Wielkanocnych i dużo przygód w nadchodzącym sezonie żeglarskim życzy załoga STS Kapitan Borchardt.

Czytaj więcej
24
mar

Rejs na Majówkę - Przystanek Kilonia

Rejs na Majówkę - Przystanek Kilonia!

Każdy marynarz zna Kanał Kiloński – ale miasto oferuje o wiele więcej atrakcji!

Czytaj więcej
14
mar

Popłyń z Tangeru do Polski

Już we wrześniu nadarza się kolejna okazja by wybrać się z nami w długi rejs.

Czytaj więcej
09
mar

W drodze na północ

Wczoraj wieczorem pożegnaliśmy na dobre nasz zimowy dom Santa Cruz de Tenerife i Wyspy Kanaryjskie które gościły nas ostatnie kilka miesięcy. 

Czytaj więcej
04
mar

Myślisz o czarterze?

Myślisz o czarterze Borchardta w sezonie wiosenno - letnim 2016?

Spiesz się, zostało nam tylko 6 rejsów.

Czytaj więcej