Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu – nasz Patron honorowy. Wyjątkowe miejsce, wyjątkowi ludzie, dla których historia Polski, także na morzu, to wiedza, którą z pasją przekazują młodym pokoleniom.
Kiedy w Polsce pojawił się żaglowiec, któremu nadano imię Kapitan Borchardt Muzeum Obrony Wybrzeża objęło jednostkę patronatem honorowym – Panowie Dyrektorzy Władysław Szarski i Wojciech Waśkowski są wielkimi przyjaciółmi naszego żaglowca. 01 września 2011 roku, gdy Żaglowiec pierwszy raz w swej historii zawijał do polskiego portu witali go przedstawiciele władz Helu, oficjalni goście z panią wiceminister infrastruktury Anną Wypych – Namiotko, matką chrzestną statku, i panią Ewą Ostrowską – byłą sekretarką kapitana Borchardta i jego spadkobierczynią. Muzeum Obrony Wybrzeża było współorganizatorem uroczystego powitania jachtu na polskiej ziemi – był to port Hel. To właśnie tu, na Helu, grupa „Borchardystów”, miłośników książek Karola Olgierda Borchardta, ale także osób doceniających jego cały dorobek, w tym pracę jako wychowawcy wielu pokoleń marynarzy polskich i człowieka o nieskazitelnej uczciwości i prawym charakterze, urządziła małe muzeum – izbę pamięci Karola Olgierda Borchardta. W jednym z obiektów Muzeum, w Wieży Kierowania Ogniem, odtworzono „siódme niebo” – mieszkanie K.O.Borchardta – ratując od zapomnienia, z wielką pieczołowitością, jego materialną spuściznę.
Od 2011 roku niezmiennie cieszymy się wsparciem ze strony Muzeum Obrony Wybrzeża, za co jesteśmy wdzięczni. Zapraszamy nasze załogi – ale nie tylko, indywidualnych żeglarzy także – do odwiedzania Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu. To wyjątkowe miejsce i ludzie, wyjątkowa lekcja historii, zwłaszcza dla ludzi młodych.
Zapraszamy także do odwiedzenia strony internetowej Muzeum: