Media o nas
01
Aug

Kolejny Triumf Kapitana Borchardta w The Tall Ships Races

 

Kolejny triumf Kapitana Borchardta w The Tall Ships Races

Trzymasztowy szkuner Kapitan Borchardt wygrał etap regat The Tall Ships Races na trasie Turku – Kłajpeda. To drugi z rzędu triumf gdańskiego żaglowca. W zmaganiach największych jednostek klasy A najlepszy okazał się szwedzki Tre Kronor af Stockholm, który wyprzedził brytyjskiego Royalista.

Szwed najlepszy wśród największych

Na starcie regat klasy A stanęło aż 18 żaglowców, wśród nich, m.in. największe na świecie Sedov i Kruzensztern oraz 3 jednostki polskie. Niestety, żadna z nich nie zaliczy tego wyścigu do udanych. Fryderyka Chopina ostatecznie sklasyfikowano na 9. miejscu, Pogoria na 13., a Dar Młodzieży na 17. Zwycięzcą został dwumasztowy bryg Tre Kronor af Stockholm. Drugą lokatą musiał zadowolić się triumfator pierwszego etapu – Royalist, a na pozycji trzeciej znalazł się norweski Statsraat Lehmkuhl. Co ciekawe, to właśnie ten statek przekroczył linię mety jako pierwszy. Jego przewaga nad rywalami nie była jednak  wystarczająca, by zachować pozycję lidera po „przeliczeniu”, czyli zastosowaniu specjalnego algorytmu wyrównującego szanse jednostek o różnej wielkości.

 

Poniżej pełne zestawienie:

 1. Kapitan Borchardt (Polska)
 2. Ihana (Finlandia)
 3. Skonnerten Jylland (Dania)
 4. Rupel (Belgia)
 5. Belle Poule (Francja)
 6. Ingo (Szwecja)
 7. Ingrid (Finlandia)
 8. Lukull (Rosja)
 9. Malcolm Miller (Wielka Brytania)
 10. Joanna Saturna (Finlandia)
 11. Helena (Finlandia)
 12. Generał Zaruski (Polska)
 13. De Gallant (Holandia)
 14. Nadhezda (Rosja)
 15. Krasotka (Rosja)
 16. Aglaia (Austria)
 17. Brabander (Litwa)
 18. Johann Smidt (Niemcy)

Tegoroczne regaty The Tall Ships Races odbywają się na Bałtyku. Podzielono je na trzy etapy. Pierwszy na trasie pomiędzy szwedzkim Halmstad i Kotką w Finlandii, drugi z Turku do Kłajpedy, a trzeci z Kłajpedy do Szczecina.

 

Przypomnijmy, że Kapitan Borchardt to trzymasztowy szkuner gaflowy. Szczyci się tym, że jest najstarszym pozostającym w służbie polskim żaglowcem. Powstał w 1918 roku w Holandii jako żaglowy statek towarowy. Pod polską banderą pływa od 2011 roku. Portem macierzystym jednostki jest Gdańsk.

Krzysztof Romański