Aktualności
09
Dec

Trasa regat The Tall Ships Races

Rozpoczynające się z końcem czerwca 2017 roku regaty The Tall Ships Races to jedno z największych wydarzeń żeglarskiego świata. Międzynarodowa integracja, zdrowa rywalizacja i świetna zabawa to podstawowe aspekty każdej edycji regat. Ale w The Tall Ships Races ważne są także ciekawe miejsca, do których zawijają załogi. Zatem przeszło miesięczny okres trwania tego wielkiego święta, to godziny spędzone nie tylko na pokładzie statku, lecz także na suchym lądzie – w portach, będących gospodarzami przedsięwzięcia. To też idealna okazja, aby poznać inne zwyczaje i kultury, a także wymienić się żeglarskimi doświadczeniami.

W nadchodzącej edycji TTSR żaglowce zacumują w pięciu następujących portach: Halmstad (Szwecja), Kotka (Finlandia), Turku (Finlandia), Kłajpeda (Litwa) oraz Szczecin (Polska), a wydarzenie to potrwa od 30 czerwca do 8 sierpnia. Swój udział w regatach zgłosiły na chwilę obecną 73 jednostki, w tym 18 pływających pod polską banderą z STS Kapitan Borchardt włącznie. Dokładną listę statków biorących udział w The Tall Ships Races 2017 można znaleźć tutaj: link.

Halmstad

W Halmstad uczestnicy będą gościć cztery dni. 30 czerwca wystartuje festiwal i towarzyszące mu atrakcje. Tak jak w każdym mieście goszczącym TTSR odbędzie się tu parada wejścia, defilada załóg oraz liczne koncerty. Ponadto dla uczestników regat przewidziane są programy integracyjne oraz tradycyjna Crew Party - impreza, która łączy wszystkie załogi. Pobyt w mieście będzie też świetną okazją, aby przed wyruszeniem w morze odwiedzić ciekawe miejsca, a tych w Halmstad nie brakuje. Miłośnicy historii z pewnością będą zachwyceni XVII-wiecznym duńskim zamkiem, na którego dziedzińcu odbywają się ciekawe eventy (obecnie trwa tam Jarmark Bożonarodzeniowy), a także ruinami kościoła Övraby, które wskazują na pierwotną lokalizację miasta. Z Halmstad żaglowce wyruszają 3 lipca w kierunku Kotki, rozpoczynając tym samym pierwszy i najdłuższy wyścig w ramach The Tall Ships Races 2017.

Kotka

Festiwal towarzyszący regatom rozpoczyna się w środę 12 lipca, a 14 lipca odbędzie się gala rozdania nagród za pierwszy wyścig TTSR. Wśród bogatego programu muzycznego i artystycznego, które oferuje miasto z okazji obchodów stulecia niepodległości Finlandii w 2017r. warto znaleźć wolną chwilę, by zajrzeć do Parku Katariina Seaside lub przejść po promenadzie pełnej nietypowych rzeźb; odwiedzić muzeum aeronautyki, a także muzeum rybołówstwa Langinkoski.
16 lipca załogi wyruszą w dalszą drogę. Drugi etap regat – zwany Cruise in Company - nie jest wyścigiem, lecz wspólną żeglugą w grupach zaprzyjaźnionych jednostek. Ideą tego odcinka jest relaks w gronie podobnych do siebie pasjonatów, i pokazanie, że żeglowanie to nie tylko rywalizacja.  Płynąc w tym etapie będzie można też z bliska podziwiać surowe piękno natury na finlandzkich szkierach. Trasa wiedzie przez park narodowy archipelagu wysp Alandzkich. To okazja do wyjątkowych widoków – wyspy często porastają jedynie gromady drzew, wyglądające z daleka jakby wyrastały prosto z wody.  

Turku

20 lipca flota The Tall Ship Races dotrze do Turku – kolejnego fińskiego miasta które wpisze żeglarskie święto w cykl atrakcji z okazji stulecia niepodległości kraju. Z doświadczeniem jako Europejska Stolica Kultury miasto gwarantuje ciekawy program eventów i atrakcji. Warto też zapoznać się z bogatą historią Turku, zwiedzić malownicze budynki uniwersytetu z 1640 r.,
XIII-wieczną katedrę lub zamek królewski. Co ciekawe, to w nim mieszkała córka Zygmunta Starego, Katarzyna Jagiellonka.
Z portu żaglowce wyruszą 23 lipca, rozpoczynając drugi wyścig The Tall Ships Races.

Kłajpeda

Z Turku żaglowce ścigają się na trasie do najważniejszego nadmorskiego miasta Litwy – Kłajpedy. Parada wejścia odbędzie się 29 lipca, a przez kolejne dni na bulwarach portowych i w centrum miasta na miłośników żeglarstwa czekają koncerty, eventy, pokazy i performance, a także tradycyjna parada załóg. Można będzie również zwiedzić ruiny zamku krzyżackiego, Muzeum Morskie oraz delfinarium, w którym przez wielkie szyby można podziwiać delfiny pod powierzchnią wody. Ciekawym punktem na mapie miasta jest Teatr Dramatyczny, fontanna Simona Dacha, a także XIX-wieczny lokalny browar “Švyturys”, co przetłumaczylibyśmy jako “Latarnia Morska”. 1 sierpnia flota The Tall Ships Races  wyruszy w ostatni etap – wyścig do Szczecina na finał regat.

Szczecin

Szczecin, na który w 2017 roku spadł zaszczyt organizacji finału The Tall Ship Races, rozpocznie oficjalne świętowanie w sobotę 5 sierpnia. Jednakże już dzień wcześniej przez cały dzień orkiestry będą witać przypływające statki, a wieczorem będzie można posłuchać młodych wykonawców zarówno na Łasztowni, jak i na Wałach Chrobrego. Największy koncert odbędzie się w sobotni wieczór, na Wałach Chrobrego wystąpi ikona światowej muzyki - Andrea Bocelli. Tego samego dnia planowany jest również pokaz sztucznych ogni. Tradycyjnym punktem programu jest parada załóg i orkiestr ulicami miast. Pożegnanie uczestników oraz zamknięcie finału The Tall Ships Races 2017 odbędzie się 8 sierpnia 2017 roku.

Wciąż można dołączyć do załogi i wziąć udział w tym wyjątkowym żeglarskim święcie na pokładzie STS Kapitan Borchardt!
Trasa jest zróżnicowana i osoby chcące wziąć udział w regatach mogą wybierać między typowo żeglarskimi wyścigami lub etapem o charakterze bardziej relaksacyjnym - Cruise in Company.
Na każdym odcinku nie zabraknie wrażeń! Ponadto, będąc członkiem załogi uzyskuje się wstęp na specjalne, zamknięte imprezy w portach oraz zajęcia sportowe, darmowe wejściówki lub zniżki do muzeów, czy bilety komunikacji miejskiej.

The Tall Ships Races to wydarzenie skierowane szczególnie do młodzieży i utworzone w celu realizacji idei sail training, dlatego też przygotowaliśmy specjalne, obniżone ceny dla młodych uczestników.
Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj: http://www.kapitanborchardt.pl/rejsy/

Zapraszamy na pokład!